Кримськотатарський музей мистецтв
КРИМСЬКОТАТА́РСЬКИЙ МУЗЕ́Й МИСТЕ́ЦТВ Засн. 1992 у Сімферополі з ініціативи Координац. центру з відродження кримськотатар. культури, Асоц. кримськотатар. художників, Сімфероп. ХМ як Кримськотатар. нац. галерея Координац. центру. Від 1993 — у складі Асоц. кримськотатар. художників, від 1996 — відділ Респ. кримськотатар. б-ки, перейменовано на Музей образотвор. мистецтва крим. татар, від 1998 — Музей кримськотатар. мистецтва на правах філії б-ки, від 1999 — сучасна назва, від 2000 — Респ., від 2006 — Крим. респ. установа. Підпорядк. Мін-ву культури АР Крим. Формування колекції (понад 5 тис. експонатів) почалося з творів живопису, графіки, скульптури, відібраних 1990 на 1-й Всесоюз. виставці кримськотатар. художників.
Фонди поповнено 1994 експонатами з колекцій О. Умерова та Х. Добра, зібраними в Ташкенті. 2005 з Берлін. картин. галереї передано роботи нім. художника й етнографа серед. 19 ст. А.-В. Кизеветтера, який проживав у м. Бахчисарай (нині АР Крим). Відділи музею: образотвор., декор.-ужитк. мистецтва, історії музики, танцю, театру і кіно, експозиц.-виставк. роботи та музей. відео. На правах відділів діють — Музей Амет-Хана Султана (м. Алупка АР Крим, від 2001), Музей іслам. мистецтва (Сімферополь, від 2008). Осн. види діяльності: вивчення культури, образотвор. і декор.-ужитк. мистецтва, музики, театру, археології, історії та етнографії крим. татар. Серед унікал. речей — витвори ювелір. мистецтва, вишивки, ткацтва, предмети побуту кін. 18–19 ст.; колекції рідкіс. листівок, нумізматики, реліг. книг, нац. муз. інструменти.
Представлено твори живопису, графіки, скульптури, матеріали з історії кримськотатар. нац. руху, документи і фото героїв та учасників 2-ї світової війни. Проводять щорічні наук.-практ. конф. і темат. виставки, зокрема «У нас сьогодні весілля» (2005), «Срібна нитка традицій», «Таємнича гармонія орнаменту» (обидві — 2008). Для вивчення кримськотатар. історії та етнографії 2007–08 організовано експедицію Кримом. 1992 експонати передано на зберігання Сімфероп. ХМ, від 2007 осн. частину фонду перевезено у Крим. краєзн. музей (Сімферополь). Директор — С. Емінова (від 2002).
Рекомендована література
- Республиканский крымскотатарский музей искусств: Буклет. Сф., 2005.