ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Коростенський завод Янтар

КО́РОСТЕНСЬКИЙ ЗАВО́Д «ЯНТА́Р»  — підприємство лакофарбової та лісохімічної промисловостей. Розташ. у м. Коростень Житомир. обл. Засн. у лютому 1944 як Коростен. міськпромкомбінат, де виготовляли колодки для взуття, колеса для возів, милиці, дерев’яні бочки тощо. 1953 уведено в дію цех з виробництва готових до використання олій. фарб і замазки для вікон. Від 1964 — Коростен. завод побут. хімії (до лакофарб. продукції додалося виробництво гальмів. рідини, губної помади, цементно-піщаної черепиці). Відкрито різні майстерні для побут. обслугову­­вання насел., розширено асортимент хім. продукції — фарби, оліфи, сикативи, порошок для миття «Кристал», препарат «Ан­­тимоль», липка стрічка «Мухолов», розчинники тощо. 1970 на заводі організовано лісохім. виробництво і вже від 1972 підприємство працювало на повну потужність, переробляючи живицю соснову на каніфоль, скипидар, ефір каніфолі та смоли на основі каніфолі. Від 1989 — сучасна назва. У структурі — цех з виготовлення продукції (напівфабри­кати, картонна та металева тара), ремонтна та автотранс­портна дільниці, акре­­дитов. лаб., 2 магазини фірм. торгівлі у Житомирі та Коростені. Нині підприємство — одне з найбільших виробників лакофарб. продукції в Україні та єдине з виготовлення скипидару живичного і каніфолі, яку використовують для виробництва гумової, шинної, целюлозно-па­­пер., лакофарб. та ін. продукції. Вироб. потужності дозволяють переробляти бл. 20 тис. т живи­ці щороку та виготовляти бл. 50 т лакофарб. продукції щодоби. З-д випускає також алкідні смо­­ли (дільницю з їхнього виробництва введено в дію на поч. 2004), що є осн. сировиною для виготовлення лакофарб. продукції. Остан. часом на підприємстві впроваджено бл. 20-ти нових видів продукції: лак паркетний уралкідний з підвищеною твердістю і водостійкістю, антикорозійні матеріали з модифікатором іржі, емалі та ґрунтовки, що швидко висихають, тощо. Се­ред осн. видів про­­дукції — каніфоль соснова, ефір каніфолі, смоли, каніфол. клей, сургуч, ема­лі та фарби для внутр. і зовн. робіт, паркетні лаки, деревоза­хисні засоби, ґрунтовки та шпак­лівки, товари побут. хімії. Обсяги виробництва становлять на суму 20–25 млн грн щороку. Кількість працівників (2011) — понад 120 осіб. Перший дир. — Ф. Сікорсь­кий (1963–71), від 1983 підприємство очолює А. Сергієнко.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
14
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
5172
Вплив статті на популяризацію знань:
191
Бібліографічний опис:

Коростенський завод Янтар / Л. Б. Бежан // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-5172.

Korostenskyi zavod Yantar / L. B. Bezhan // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-5172.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору