ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Ніксон Річард-Мілгаус

НІ́КСОН Річард-Мілгаус (Nixon Richard Milhous; 09. 01. 1913, м. Йорба-Лінда, шт. Каліфорнія, США — 22. 04. 1994, м. Нью-Йорк, США) — 37-й президент США (1969–74). Закінчив Віттієрський коледж (шт. Каліфорнія, 1934) і школу права Університету Дюка (шт. Пн. Кароліна, 1937). Відтоді працював адвокатом. Під час 2-ї світової вій­ни служив на флоті. 1947–50 — член палати представників Конгресу США; 1950–53 — сенатор від шт. Каліфорнія; 1953–61 — віце-президент США. 1974, перебуваючи у процедурі імпічменту, вимушено подав у відставку з посади президента з метою уникнення усунення з неї ухвалою сенату. Звільнений від подальшої відповідальності перед законом рішенням свого наступника на посаді глави держави — Дж. Форда.

Роки його президентства відзначилися історичними досягненнями США на міжнародній арені: покладено край участі країни у військово-політичному конфлікті на Індокитайському п-ові, нормалізовано відносини з Китаєм, досягнуто істотного прогресу у відносинах із СРСР, розширено співпрацю з європейськими країнами соціалістичного табору. Ці зміни заклали підґрунтя процесу розрядки міжнародної напруженості й сприяли частковій лібералізації позиції східноєвропейських режимів щодо свободи доступу до інформації власних громадян. 1972–74 взяв участь у 3-х самітах із вищим радянським керівництвом, за підсумками яких підписано десятки двосторонніх документів. 29–30 травня 1972 під час першого візиту до СРСР відвідав Київ — загалом це було вперше в історії, коли президент США побував в Україні (УРСР). На урочистому прийомі, влаштованому від імені Президії ВР і уряду УРСР, він виголосив тост, який закінчив словами, що викликали певний міжнародний резонанс через свою, як це було сприйнято, неоднозначність: «Отже, я хотів би попросити вас підняти келихи за героїв України часів вій­ни і часів миру». За підсумками візиту Н. до Мос­кви 1974 серед іншого підписано угоду про відкриття радянського генерального консульства у Нью-Йорку й американського у Києві, однак її не реалізовано через погіршення відносин, зумовлене введенням 1979 радянських військ до Афганістану. Загалом представники адміністрації Н., керуючись реалістичними принципами зовнішньої політики, розглядали Україну як етнічно самобутню, але невід’єм­ну складову СРСР.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2021
Том ЕСУ:
23
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
президент США
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
74447
Вплив статті на популяризацію знань:
235
Бібліографічний опис:

Ніксон Річард-Мілгаус / Т. А. Грищенко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-74447.

Nikson Richard-Milhaus / T. A. Hryshchenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2021. – Available at: https://esu.com.ua/article-74447.

Завантажити бібліографічний опис

Буш
Людина  |  Том 3  |  2004
Т. А. Грищенко
Буш
Людина  |  Том 3  |  2019
Т. А. Грищенко
Вільсон
Людина  |  Том 4  |  2005
А. І. Шушківський
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору