ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Київ Перша взуттєва фабрика

«КИ́ЇВ» Перша взуттєва фабрика  — одне з найдавніших підприємств взуттєвої промисловості України. Засн. 1867 у Києві як військ.-обмундирувал. майстерня окруж. військ. інтендант. управління. Від 1922 — Держ. взуттєва ф-ка №1, від 1963 — Київ. взуттєва ф-ка №1, від 1970 — ВО «Київ», від 1994 — колективне вироб.-торгове взуттєве підприємство «Київ», від 2006 — ТОВ із сучас. назвою (розташ. у м. Вишневе Києво-Святошин. р-ну Київ. обл.). Під час 2-ї світової війни на ф-ці, яку евакуювали у м. Кузнецьк (Пензен. обл., РФ), виготовляли взуття для армії. 1946 механізовано розкроювання юхти та ін. шкір і матеріалів, у 1950-х рр. впроваджено напівавтомат. транспортер, напівавтомати з гідравліч. приводом для формування носка і п’ятки взуття. 1961 на підприємстві вперше у колиш. СРСР почав діяти цех з кріплення підошов методом гарячої вулканізації. 1981 впроваджено технологію утворення низу взуття методом рідкого формування (на той час не мала аналогів у світ. практиці). Від 1982 — базове підприємство з виготовлення взуття хім. способами кріплення підошов і налагодило виробництво юхтового взуття з використанням для підошов поліуретан. систем. Освоєно виробництво взуття методом лиття під тиском, зокрема кріплення із двошаровим і двокольор. низом, що відповідає сучас. дизайну (виготовляється із застосуванням внутр. метал. деталей і не має аналогів у країнах СНД). Від поч. 1990-х рр. підприємство випускає спец. робоче взуття із захис. елементами, взуття для військовослужбовців, дит. шкір. взуття, домашнє взуття для жінок, чоловіків і дітей. Нині «К.» — одне з найбільших взуттєвих підприємств у СНД, вироб. потуж. становить бл. 8 млн пар взуття щороку, зокрема спец. робочого — понад 3 млн пар. Серед осн. продукції — юхтове (для силових структур), спец. робоче (для різних галузей промисловості), домашнє і для прогулянок, дит. хромове взуття стрічкозварювал. методу кріплення на поліуретан. підошві. Для виготовлення взуття вироб. призначення широко застосовується цвях. метод кріплення, що надає можливість використовувати гумові формовані зносостійкі підошви. Взуття з текстилю виготовляється різними методами кріплення із застосуванням для поверхн. частини напівшерстяних матеріалів, трикотажу різних структур, забарвлень і малюнків. Частка продукції в заг.-укр. обсязі становить бл. 20 %; понад 20 % виробів експортує в РФ, Білорусь, Латвію, Естонію, Молдову, Польщу, Німеччину, Італію, Монголію, Афганістан та ін. Кількість працівників (2012) — бл. 200 осіб. Тривалий час підприємство очолював П. Тарасюк, від 2009 ген. дир. — С. Стеценко.

Рекомендована література

  1. Тарасюк П. Ю. Побратими арсенальців. К., 1962.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
12
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Підприємcтва
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
11206
Вплив статті на популяризацію знань:
251
Бібліографічний опис:

Київ Перша взуттєва фабрика / Л. А. Шкуринська // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2012, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-11206.

Kyiv Persha vzuttieva fabryka / L. A. Shkurynska // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2012, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-11206.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору