ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Інтарсія

ІНТА́РСІЯ (від італ. іntаrsio — викладанка) — різновид художнього оброблення дерева, техніка щільного викладання на поверхні виробу (настінні хрести, плакетки, шкатулки, меблі) з кольорових пластинок деревини (шпону), іноді з додаванням кістки, перламутру тощо. У техніці І. можна створити декор. геом. й рослинні композиції, натюрморти, краєвиди, портрети. І. відома вже в стародав. світі, в колі середземномор. культури, на Близькому Сх., в Єгипті. Звідти в 13 ст. поширилася в Європі, насамперед в Італії (декор із геом. мотивів), згодом в Іспанії. Розквіт настав у період Відродження внаслідок масового виготовлення тонких дерев’яних пластинок на водяних пилорамах (поч. 16 ст., зокрема у м. Реґенсбурґ, Німеччина). У період бароко І. розповсюдилася у Франції, Великій Британії та Нідерландах. 1667 у Парижі засн. Королів. мануфактуру, де працював А.-Ш. Буль із синами. Він замінив на меблях рельєфно різьблений орнамент удосконаленим видом І. — маркетрі, яка у 18–19 ст. поширилася у багатьох країнах Європи. В Україні І. запроваджена цеховими майстрами меблів від 16 ст. (скриня, скриня-стіл, Галичина, МЕХП); трапляється на меблях та дерев’яній галантереї (18–19 ст.) київ., полтав. і черніг. осередків. У 1950–70-х рр. техніки І. навчали у Львів. інституті прикладного та декоративного мистецтва, Косів. училищі приклад. мистецтва. У 1960–80-х рр. декор. плакетки й меблі з І. виготовляли на Берегів. деревооброб. ф-ці (Закарп. обл.), Івано-Фр. і Львів. худож.-вироб. комбінатах, вироб. об’єдн. «Дрогобичдерев», «Львівдерев» та «Черкасимеблі». Широко до І. вдавалися самодіял. майстри. Наприкінці 20 ст. інтерес до цієї техніки послабився. Див. також Аплікація.

Рекомендована література

  1. Моран де А. История декоративно-прикладного искусства / Пер. с франц. Москва, 1982;
  2. Станкевич М. Художня обробка дерева // Нар. художні промисли УРСР. К., 1986.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2011
Том ЕСУ:
11
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
12378
Вплив статті на популяризацію знань:
190
Бібліографічний опис:

Інтарсія / М. Є. Станкевич // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2011. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-12378.

Intarsiia / M. Ye. Stankevych // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2011. – Available at: https://esu.com.ua/article-12378.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору