Конярство
КОНЯ́РСТВО — галузь тваринництва, що займається розведенням та використанням коней. Гол. напрями К.: племінне (кіннозаводство), користувал., спорт. і продуктивне. Розводять 3 осн. типи коней: верховий, упряж. та ваговозний. У межах типів створ. понад 200 порід і пород. груп.
Зародилося К. у країнах Європи й Азії у 4 тис. до н. е., у 2 тис. до н. е. коні з’явилися в Африці, у 16 ст. їх завезено в Америку, у 18 ст. — в Австралію. Коней використовували у с.-г. і транспорт. роботах, під час воєн (кінну колісницю почали застосовувати на межі 3–2 тис. до н. е., скіфи використовували коней у 7–1 ст. до н. е.). Перші праці, присвяч. екстер’єру коней, датовані 2–1 тис. до н. е. (Ксенофонт, Аристотель, М.-Т. Варрон, Л. Калумелла). У Серед. Азії виведено перші породи верхових швидкоалюр. коней: ахалтекінську (тер. сучас. Туркменістану, 4–3 ст. до н. е.), персидську (тер. сучас. Ірану, 2 тис. р. тому), арабську (Аравій. п-ів, 4–7 ст.), берберійську (узбережжя Марокко, Алжиру і Тунісу, 8 ст.), іомудську (тер. сучас. Туркменістану, 12–13 ст.). В арабській породі виділяють 3 внутр.-породні типи: сіглаві, кохейлан, хадбан; в ахалтекінській — осн., серед., масивний. 1927–28 К. Горєлов і Г. Неєлов зібрали усні перекази родоводів ахалтекінських коней, 1941 видано перший том племін. книги коней цієї породи. У межах арабської породи виведено андалузьку (Іспанія), лузітано (Португалія), ліпіціан (Австрія), шагію (Угорщина), чистокровну верхову (Англія), орловський рисак, орлово-ростопчинську верхову, стрілецьку (РФ), першерон і булонський ваговоз (Франція). Ахалтекінську породу використовували під час створення чистокровної верхової, карабаїрської (Узбекистан, Таджикистан), локайської (Таджикистан), кабардинської, карабаської (Кавказ), донської, тракененської, стрілецької (РФ) порід. У Європі у 8–12 ст. провідне місце займав абориген. кінь ліс. типу, нащадок ліс. тарпана. У 12–14 ст., зважаючи на потреби у великому лицар. коні і полегшеному коні для кавалерії, розпочато схрещування місц. коней зі східними. У 17–18 ст. в Англії виведено англійську чистокровну породу коней (нині чистокровна верхова порода). 1751 започатковано вид. скакового календаря цієї породи, 1793 опубл. перший в історії тваринництва том Держ. племін. книги. Новим елементом у техніці племін. роботи кін. 18 — поч. 19 ст. став регульований підбір з використанням різних ступ. спорідненого парування та прилиття крові. У той же період виведено спеціаліз. породи ваговозів — арденську, брабансонську (Бельгія), шайрську, суффолк, клейдесдаль (Англія); рисистих коней — норфолькську (Англія), англо-норманську (Франція), найшвидший у світі американський рисак (стандартбредна порода, США).
У дорев. Росії 84 % поголів’я коней належало селян. господарствам і було безпородним. У 17 ст. виникли перші царські та поміщицькі, а у 18 ст. держ. кінні заводи. Першу завод. породу коней — орловську рисисту — вивів граф О. Орлов-Чесменський на створ. ним першому в Росії кінному заводі — Хрєновському (Воронез. губ., 1778). У 1839 видано першу племінну книгу орловської рисистої породи. На основі цієї породи створ. російська верхова (орлово-ростопчинська), російський рисак. 1825 у м. Лебедянь (Тамбов. губ., нині Липец. обл., РФ) поміщики П. М’яснов, П. Муравйов, Д. Воєйков, І. Петровський створили перший іподром, де регулярно випробовували коней скакових і рисистих, а від 1840 — і ваговоз. порід. 1826 розпочало діяльність перше скакове товариство. 1829 аналогічні товариства засн. у Катеринославі (нині Дніпропетровськ), Херсоні, Сімферополі та Кишиневі, 1831 — у Москві, 1833 — в Одесі. 1834 організовано Моск. товариство любителів рисистого бігу, 1839 — Тульське товариство кінських ристалищ. Станом на 1845, у Росії нараховувалося 12 регуляр. іподромів. Знач. центром розвитку К. стала Слобожанщина: у 18 ст. тут створ. 5 держ. кінних заводів, які функціонують і нині, — Лимарівський кінний завод, Стрілецький кінний завод, Деркульський кінний завод, Новоолександрівський кінний завод та Дібрівський кінний завод; 1844–49 організовано Харків., Херсон., Полтав., Черніг., Поділ. земські парувал. стайні (по 50–60 жеребців у кожній). Від кін. 18 ст. у Харкові функціонували 2 іподроми, завод. стайня Галті-Мора. 1916 у Росії налічувалося 38 млн голів коней (племінних — 0,86 %), в Україні — 6,4 млн (племінних — 13 %). Знач. внесок у становлення К. зробив проф. В. Всеволодов (1790–1863) — автор кн. «Наружный осмотр (экстерьер) лошади» (1832) та «Курса скотоводства в 2 кн.» (1836–37; обидва — С.-Петербург). Після 1-ї світової війни та воєн. дій 1918–20 поголів’я коней зменшилося вдвічі. До 1929 його майже відновлено (34,6 млн). Після 2-ї світової війни воно становило 7,7 млн голів. До 2-ї пол. 20 ст. в СРСР нараховувалося вже 15 млн коней. Виведено нові породи — володимирівську ваговозну (затв. 1946), тюркську, будьоннівську (обидві — 1948), російську рисисту (1949), радянську ваговозну, російську ваговозну (обидві — 1952). Від 1934 у племін. роботі систематично застосовують бонітування. Серед видат. учених того часу — М. Щепкін, Є. Богданов, М. Юрасов, В. Вітт, а також П. Кулешов, М. Іванов (обґрунтував методики виведення нових порід, оцінювання плідників за якістю нащадків), М. Придорогін (розробив принципи оцінювання с.-г. тварин за зовн. виглядом, спосіб встановлення віку тварин, метод визначення маси тварин за промірами та використання промірів для характеристики інтер’єру), І. Іванов (провів перші досліди зі штуч. запліднення коней).
У зв’язку із розформуванням кавалерії 1955, забезпеченням с. господарства мех. двигунами поголів’я коней скоротилося до 5,6 млн. Найвищого рівня розвитку К. досягло у 1970–80-х рр. Галузі було властиве стабіл. зростання осн. кількіс. і якіс. показників. Спортсмени неодноразово ставали призерами на змаганнях із кінного спорту світ. та європ. рівнів. 1973–74 япон. вчені Н. Огурі та І. Цуцумі вперше трансплантували ембріон коня. 1982 у СРСР цей експеримент повторив С. Лебедєв. Того ж року у Японії отримано лоша з кріоконсервованого ембріона із застосуванням програмов. режиму охолодження. Дослідж. поліморфізму білків і систем крові коней, проведені Р. Дубровською, І. Стародумовим, Л. Храбровою, Є. Шемарикіним, В. Глазком, В. Тихоновим, довели існування вираженого внутр.-пород. різноманіття коней за низкою локусів структур. генів та 7 системами еритроцитар. антигенів. 1990 затв. українську верхову породу коней, яку використовують у класич. видах кінного спорту, а також для покращення користувал. коней. Великий попит вона має серед іноз. покупців. 1991 А. Колчинська запровадила метод інтервал. гіпоксич. тренування.
У 1990-х рр. у К. співіснували 2 протилежні течії: скорочення чисельності поголів’я в господарствах із держ. та колектив. формами власності і збільшення в одноосіб. господарствах. Станом на 1999, в Україні кількість коней становила 721,3 тис. голів, зокрема в одноосіб. користуванні — 357,4 тис. голів при щоріч. прирості бл. 40 тис. голів. 2011 в Україні функціонували 23 кінні заводи, 70 племрепродукторів, які розводили 5185 голів племін. коней української верхової, чистокровної верхової, орловської і російської рисистої, тракененської та новоолександрівської ваговозної порід. Осн. напрями сучас. К.: удосконалення племін. і спорт. якостей існуючих порід коней, розроблення методик швидкого відбору та підготовки коней для різних сфер використання. В Україні фахівців із К. готують Харків. зоовет. академія, Нац. університет біоресурсів і природокористування України (Київ), Луган. аграр. університет. Див. також Іпологія.
Рекомендована література
- Калинин В. И., Яковлев А. А. и др. Коневодство. Москва, 1937;
- Витт В. О. Из истории русского коннозаводства. Создание новых пород лошадей на рубеже XVIII–XIX столетий. Москва, 1952;
- Камбегов Б. Д. Коневодство и коннозаводство. Москва, 1988;
- Волков Д. А. Украинская верховая // Коневодство и конный спорт. 1991. № 2;
- Герасимов В. И., Слинько В. Г., Пронь Е. В., Петрушко Н. П. Мировой генофонд лошадей и его использование. Х., 2011.