Ксенофобія
КСЕНОФО́БІЯ
(від грец. — чужий і …фобія) — поняття, що позначає нетерпимість, ворожість, ненависть, презирство до когось або чогось чужого, незнайомого, незвичного, а також нав’язливий страх стосовно незнайомих осіб. У соціальному сенсі його трактують переважно як нетерпимість, ненависть, а не як страх. Залежно від об’єкта, на який вона спрямована, К. поділяють на расову, етнічну, релігійну і стосовно груп, що відрізняються за соціальними, культурними, матеріальними чи фізичними ознаками. Останній вид охоплює широке коло соціальних фобій, зокрема мігрантофобію. Близькими, але дещо відмінними за значенням є поняття «расизм», «шовінізм», «націоналізм».
К. ґрунтується на одній із базових особливостей людської природи — ділити світ на «ми» та «вони», «свої» та «чужі». Нетерпимість до «чужих» пов’язана із формуванням образу «своїх» (процесами соціальної ідентифікації особистості, груповою ідентичністю). У державах із тоталітарним режимом образ ворога («чужого») створюють з метою об’єднання членів суспільства і створення ілюзії відсутності соціальної дистанції між ними. Нині під К. найчастіше розуміють нетерпиме ставлення до осіб інших національностей. Для виявлення рівня етнічної дистанції між представниками різних національностей використовують шкалу соціальної дистанції Е.-С. Боґардуса, який від 1924 розробляв методики вимірювання соціальної дистанції, запропоновані Р. Парком. На думку останнього, величина соціальної дистанції між людьми з різних соціальних чи етнічних груп свідчить як про ступінь інтеграції і солідарності суспільства, так і про загальний рівень розвитку демократичної культури.
У 1990 Н. Паніна здійснила апробацію цієї методики, в результаті чого сконструйовано 7-бальну шкалу соціальної дистанції: 1 бал — особа згодна сприйняти представника іншої національності як члена родини, 2 — як близького друга, 3 — як сусіда, 4 — як колегу по роботі, 5 — як жителя країни, 6 — як туриста, 7 — взагалі не допускала б в країну (1 бал означає максимальну національну толерантність, 7 — крайню нетерпимість). Від 1992 її використовують у моніторингових дослідженнях науковці Інституту соціології НАНУ (Київ); за нею також розраховують Індекс національної дистанційованості (середній бал за шкалою соціальної дистанції стосовно представників кожної із національностей) та Інтегральний індекс національної дистанційованості (усереднене значення ставлення до всіх національностей, окрім українців і росіян та української діаспори). Значення останнього від 5-ти до 6-ти балів засвідчує схильність до К. (прихована К.), вище 6-ти балів — характеризує розповсюдження відкритих ксенофобських установок (відкрита К.). Нині моніторингові дослідження К. в Україні курує В. Паніотто.
Рекомендована література
Завантажити статтю