ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Ксенофобія

КСЕНОФО́БІЯ (від грец.  — чужий і …фобія) — поняття, що позначає нетерпимість, ворожість, ненависть, презирство до когось або чогось чужого, незнайомого, незвичного, а також нав’яз­ли­вий страх стосовно незнайомих осіб. У соціальному сенсі його трактують переважно як нетерпимість, ненависть, а не як страх. Залежно від об’єкта, на який вона спрямована, К. поділяють на расову, етнічну, релігійну і стосовно груп, що відрізняються за соціальними, культурними, матеріальними чи фізичними оз­на­ками. Останній вид охоплює широке коло соціальних фобій, зокрема мігрантофобію. Близькими, але дещо відмінними за значенням є поняття «расизм», «шовінізм», «націоналізм».

К. ґрунтується на одній із базових особливостей людської природи — ділити світ на «ми» та «вони», «свої» та «чужі». Нетерпимість до «чужих» пов’язана із формуванням обра­зу «своїх» (процесами соціальної іден­тифікації особистості, груповою іден­тичністю). У державах із тоталітарним режимом образ ворога («чужо­го») створюють з метою об’єд­нання членів суспільства і створення ілюзії відсутності соціальної дистанції між ними. Нині під К. найчастіше розуміють нетерпиме ставлення до осіб інших національностей. Для виявлення рівня етнічної дистанції між представниками різних національностей викори­стовують шкалу соціальної дистанції Е.-С. Боґардуса, який від 1924 розробляв методики вимірювання соціальної дистанції, запропоновані Р. Парком. На думку ос­таннього, величина соціальної дистан­ції між людьми з різних соціальних чи етнічних груп свідчить як про ступінь інтеграції і солідарності суспільства, так і про загальний рівень розвитку де­мократичної культури.

У 1990 Н. Паніна здійснила апробацію цієї методики, в результаті чого сконструйовано 7-бальну шкалу соціальної дистанції: 1 бал — особа згодна сприйняти представника іншої національності як члена родини, 2 — як близького друга, 3 — як сусіда, 4 — як колегу по роботі, 5 — як жителя країни, 6 — як туриста, 7 — взагалі не допускала б в країну (1 бал означає максимальну національну толерантність, 7 — крайню нетерпимість). Від 1992 її вико­ристовують у моніторингових дослідженнях науковці Інституту соціології НАНУ (Київ); за нею також розраховують Індекс національної дистанці­йованості (середній бал за шка­лою соціальної дистанції стосовно представників кожної із національностей) та Інтегральний індекс національної дистанційованості (усеред­нене значення ставлення до всіх національностей, окрім українців і росіян та української діаспори). Значення останнього від 5-ти до 6-ти балів засвідчує схильність до К. (прихована К.), вище 6-ти ба­лів — характеризує розповсюдження відкритих ксенофобських ус­тановок (відкрита К.). Нині мо­ні­торингові дослідження К. в Україні курує В. Паніотто.

Рекомендована література

  1. Паніотто В. Динаміка ксенофобії в Україні. 1994–2002 // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. 2003. № 3;
  2. Кобзін Д. О. та ін. Ксенофобія в контексті поліетнічності українського су­спільства. Результати соціологічного дослідження. Х., 2008.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
15
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
203
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
2 833
цьогоріч:
643
Бібліографічний опис:

Ксенофобія / Т. Я. Любива // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-203.

Ksenofobiia / T. Ya. Liubyva // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-203.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору