ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Військовополонені

ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕ́НІ — захоплені під час війни противником комбатанти й інші особи, на яких поширюється режим військового полону. Ними можуть бути:

  • особовий склад ЗС воюючих сторін (зокрема особовий склад ополчень і добровольчих загонів, що входять до складу цих ЗС);
  • особовий склад інших ополчень і добровольчих загонів, а також учасники руху опору;
  • особи, які не належать до ЗС, але супроводжують їх чи займаються їхнім забезпеченням або обслуговуванням (зокрема військові кореспонденти, цивільні особи, що входять в екіпажі військових літаків, екіпажі літаків цивільної авіації, судів торгового флоту, особовий склад робочих команд і служб);
  • населення неокупованої території, яке з наближенням противника бере в руки зброю, дотримуючись законів і звичаїв війни.
Вперше міжнародно-правові норми, що регулюють поводження з В., закріплені з ініціативи Росії в Брюссельської декларації 1874 і кодифіковані в Гаазьких конвенціях про закони та звичаї війни 1899 і 1907. Положення про В., закріплені в Гааз. конвенції 1907, конкретизовані й розширені в Женев. конвенціях 1929 (не ратифіков. СРСР) і 1949 (ратифіков. СРСР 1954), а також Додаткових протоколах I і II 1977 до Женевських конвенцій 1949 (ратифіков. СРСР 1989).

На основі міжнародно-правових і внутрішньо-державних норм визначено режим військового полону наступним чином:

  • В. перебувають під владою держави, а не окремих осіб чи загонів, що захопили їх, тому відповідальність за утримання В. покладається на державу, у полоні якої вони знаходяться;
  • вони підлеглі законам, статутам і розпорядженням країни, що тримає їх у полоні, порушення яких з боку В. (зокрема і спроби втечі) спричиняє застосування тільки дисциплінарних стягнень;
  • якщо В. скоїли воєнні злочини чи злочини проти людства, вони підлягають суду і не можуть розглядатися як В.;
  • заборонена расова, національна, релігійна або інша дискримінація В.;
  • медичне обслуговування, продовольче і речове забезпечення повинні бути достатніми;
  • В. мають право на листування, захист від актів насильства, залякування й образ, повагу до їхньої особистості та честі; застосування репресій стосовно В. забороняється;
  • вони можуть залучатися до робіт, які безпосередньо не пов’язані з веденням військ. дій;
  • по закінченні військових дій В. повинні бути поверненими на батьківщину якомога швидше.

Під час 2-ї світової війни з боку Німеччини та Японії допущені масові злочини у відношенні до В. Такі дії Нюрнберзький і Токійський міжнародні воєнні трибунали кваліфікували як воєнні злочини й злочини проти світу та людства. В СРСР у ході війни і післявоєнні роки відбувалися репресії осіб, що знаходилися в полоні. Це було визнано й засуджено керівництвом країни в 2-й пол. 1950-х рр.

Основні норми законів і звичаїв війни (зокрема й положення про В.) у практику повсякденної діяльності та бойового застосування українські війська вперше офіційно впроваджені у «Статуті польової служби» 1920 Армії УНР. Нині ці норми введені у Бойовий статут Сухопутних військ як окремий додаток; розроблені й розповсюджені у військах численні метод. посібники і пам’ятки на вказану тематику.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2005
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Військо і зброя
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
34489
Вплив статті на популяризацію знань:
542
Бібліографічний опис:

Військовополонені / П. Д. Біленчук, В. М. Кочетков, В. Б. Міщенко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-34489.

Viiskovopoloneni / P. D. Bilenchuk, V. M. Kochetkov, V. B. Mishchenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005. – Available at: https://esu.com.ua/article-34489.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору