ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Бронзовий вік

БРО́НЗОВИЙ ВІК — культурно-історичний період в історії людства, коли набули поширення вироби з бронзи (штучний сплав міді з оловом, миш’яком, свинцем тощо). Використовувалися поряд із кам’яними, поступово їх витісняючи. Бронзовий вік прийшов на зміну мідному, оскільки бронза плавиться легше, вироби з неї твердіші й гостріші від мідних. Перші згадки про бронзу — в шумеро-акадській літературі («Гімн богові вогню»). Щонайдавніші вироби з бронзи знайдено в Месопотамії та Південному Ірані (в середині 4 тисячоліття до нашої ери). Потім вони поширилися на терени Малої Азії, Єгипту (наприкінці 4 тисячоліття до нашої ери). У 3 тисячолітті до нашої ери бронзові речі вже виготовляли в Індії та на Півдні Європи, зокрема й на теренах України, а в 2 тисячолітті до нашої ери — на решті теренів Європи та в Китаї. Ще пізніше бронзовий вік фіксується в Африці (1 тисячоліття до нашої ери) та Південній Америці (1 тисячоліття нашої ери). 

Із бронзоливарним виробництвом пов’язані професійна спеціалізація майстрів, виникнення потужних осередків металообробки, гірничо-металургійних центрів і провінцій. Нерівномірність розвитку окремих регіонів за доби бронзи стала ще відчутнішою. У Месопотамії та Єгипті бронзовий вік практично збігався з утворенням первісних держав, цивілізацій. На інших теренах інтенсифікувався розвиток передцивілізаційних та цивілізаційних процесів. У 2 тисячолітті до нашої ери держави формувалися на островах Егейського моря та на Південному Балканському півострові (Крито-Мікенська цивілізація). Серед культур бронзового віку Європи виділяють унетицьку, курганних поховань, полів поховальних урн, лужицьку тощо. 

Бронзовий вік на теренах України поділяють на 3 періоди: 

  1. ранній бронзовий вік (30/28–23 ст. до нашої ери), 
  2. середній бронзовий вік (23–17 ст. до нашої ери), 
  3. пізній бронзовий вік (17–10/9 ст. до нашої ери). 

Перші бронзові вироби потрапили на територію сучасної України з Балкан, Прикарпаття та Кавказу. Розвиток місцевого бронзоливарного виробництва припадає на середній та пізній періоди бронзового віку. На півночі помітна затримка в розвитку культур бронзового віку, порівняно зі степовою смугою. Це зумовлено тим, що упродовж усього періоду бронзового віку в лісостепу великого значення набуває видобуток кременю й виготовлення з нього знарядь (наявність виходів кременю й велика вартість бронзи в цих регіонах). Сировина для плавлення бронзи надходила з Балкано-Карпатського, Північнокавказького та Приуральського регіонів. Розроблялися також місцеві міднорудні родовища Донбасу та Волині. Активна обробка бронзи провадилася населенням степу (ямна, усатівська, кемі-обинська, катакомбна, багатоваликової кераміки, зрубна, сабатинівська та білозерська культури), Прикарпаття (культури шнурової кераміки, комарівська, Ноуа) та Закарпаття (культури Отомань, Фельшесеч-Станове, Гава). Культури Північної України (середньодніпровська, тшинецька, мар’янівська, бондарихінська, білогрудівська, лебедівська) відчували постійну нестачу бронзи. 

Від 12 ст. до нашої ери спостерігається криза бронзоливарного виробництва. В ужиток дедалі більше входять вироби із заліза. У бронзовому віці завершилися процеси 1-го суспільного поділу праці, розвиток орного землеробства, формування й розвиток общинного ремесла, виникнення спеціалізованих майстерень для виготовлення серпів, тесел, використання упряжного коня та колісниць, відокремлення племінної верхівки, парної сім’ї, виникнення великих етнокультурних утворень.

Рекомендована література

  1. Монгайт А. Л. Археология Западной Европы. Бронзовый и железный века. Москва, 1974;
  2. Березанская С. С. Северная Украина в эпоху бронзы. К., 1982;
  3. Культуры эпохи бронзы на территории Украины. К., 1986;
  4. Давня історія України. Т. 1. К., 1997.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2004
Том ЕСУ:
3
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
36306
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
2 668
цьогоріч:
676
Бібліографічний опис:

Бронзовий вік / В. В. Отрощенко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2004. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-36306.

Bronzovyi vik / V. V. Otroshchenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2004. – Available at: https://esu.com.ua/article-36306.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору