ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Бадмінтон

БАДМІНТО́Н  — спортивна гра для двох або чотирьох осіб, які здобувають очки, відбиваючи ракеткою волан понад сіткою в такий спосіб, аби він упав на поле суперника. Ін. назва — волан. За технікою і тактикою подібний до тенісу. Проводиться до 2-х виграних сетів. Аналоги сучас. Б. відомі ще у Китаї 12 ст. до н. е., де грали в «ді дзяу ци», використовуючи м’яч із пір’їнами; грали і в Давній Греції; у Японії 14 ст. це була «ойбане»: грали дерев’яними дощечками та засушеною ягодою вишні зі вставленим у неї гусячим пером (згодом вишню замінено корковим деревом); у Франції доби Відродження — «коквантен» (згодом «же волан»), для гри використовували яблуко та пір’я; у Росії в 18 ст. — «льоток». У 2-й пол. 19 ст. у Великій Британії популяризовано індій. гру «пооне», яка згодом названа Б. за ім’ям одного з герцог. маєтків, де 1873 проведено перші показові змагання. 1887 у Великій Британії створ. 1-й клуб любителів Б. і затверджено правила гри; 1893 засн. Нац. асоц. Б., а 1899 у м. Вімблдон відбувся 1-й відкритий чемпіонат із Б. (нині є одним із найпрестижніших у світі). Міжнародні турніри проводяться від поч. 20 ст. У 1934 засн. Міжнар. федерацію Б. (на 1998 об’єднувала 130 нац. федерацій). 1948 вперше розіграно Кубок Томаса (офіц. першість світу серед чол. команд), 1955 — Кубок Убер (серед жін. команд; обидва відбуваються раз на 2 роки). Від 1968 проводяться чемпіонати Європи з Б., від 1977 — чемпіонати світу. У програмі Олімпійських ігор — від 1992. В СРСР Б. значно поширився у 2-й пол. 20 ст. 1959 проведено перші змагання в Москві, Ленінграді та Києві, 1961 — матчева зустріч Москви, Харкова, Києва та Львова. 1964 у Харкові відбулася 2-а особисто-командна першість СРСР, де укр. команда здобула 3-є місце. Від 1992 Федерація Б. України — у складі Європ. та Міжнар. федерацій Б. Нині в Україні зареєстровано 25 клубів і команд майстрів Б. Серед них проводяться командні чемпіонати України вищої ліги (8 команд), 1-ї ліги (10 команд) та відбіркові змагання між ін. колективами за право участі в 1-й лізі. Переможець чемпіонату України серед команд вищої ліги отримує право на участь у Кубку європ. чемпіонів. Серед відомих укр. спортсменів з Б. — переможці та призери Ґран-Прі Європи та світу В. Дружченко та О. Ноздрань, майстер спорту міжнародного класу В. Євтушенко, В. Стрельцов, К. Татранов, серед тренерів — Г. Махновський, С. Онищенко, В. Семенюта. Провід. центрами підготовки спортсменів до національної збірної команди України з Б. є Харків. та Дніпроп. спорт. школи.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2003
Том ЕСУ:
2
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Спорт
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
38780
Вплив статті на популяризацію знань:
640
Бібліографічний опис:

Бадмінтон / С. О. Плахотнюк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-38780.

Badminton / S. O. Plakhotniuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2003. – Available at: https://esu.com.ua/article-38780.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору