ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Банкнота

БАНКНО́ТА (англ. bank-note, нім. Banknote) — різновид паперових грошей, які випускають в обіг емісійні банки. Ін. назва — купюра. Регулярна емісія Б. почалася тоді, коли в обмін на векселі комерсантів банкіри стали видавати позички своїми векселями — банк. білетами. Б. виконували функцію засобу платежу у сфері оптового товарообміну; роздріб. товарообмін обслуговувався монет. грошима. При цьому Б. міг емітувати будь-який банк. Б., емісію яких регламентувала держава, з’явилися в Англії (1694 засн. Банк Англії, 1833 його білети стали нац. грошима), у Франції (1800–03), Нідерландах (1814– 30), Пруcсії (1846). Поступово Б. залучають у роздріб. товарообіг. Класичні Б. випускали під забезпечення комерц. векселями й золотом, що робило їх розмінними на золото й надавало високої стійкості та надійності. Сучасні Б. після скасування золотого стандарту перестали розмінювати на золото. Зв’язок їх із класич. Б. виявляється тільки в тому, що їх випускають на кредит. основі. У сучас. економіці Б. забезпечують переважно резервами іноз. валюти, держ. цін. паперами, частково комерц. векселями, а також активами країн у МВФ.

Укр. Б. прикрашені портретами видат. діячів: князів Володимира Великого і Ярослава Мудрого, Б. Хмельницького, І. Мазепи, М. Грушевського, І. Франка, Т. Шевченка, Лесі Українки. Зразком для гривень стали нім. марки. 1992 в Канаді та Великій Британії було розміщене держ. замовлення на друкування Б. номіналом в 1, 2, 5, 10 і 20 гривень (в обіг потрапили не відразу). В Україні була гіперінфляція, і змінювати тимчас. купон на постійну гривню не було сенсу. 1994 в Києві додруковані Б. номіналом 1, 50 і 100 гривень, виконані в новому стилі, але без метал. стрічки, портрет. водяного знака, низки ін. сучас. захис. елементів. У серпні 1996 уряд вирішив, що ситуація дозріла для введення повноцін. нац. валюти. Курс купона стабілізувався, що обіцяло певні перспективи гривні, яка йшла йому на зміну. Гривневі Б. почали вводити в обіг у тому ж порядку, в якому вони потрапляли у сховище: першими 2 вересня 1996 були випущені в обіг «старі» (1, 2, 5, 10, 20 гривень) і «напівнові» (1, 50, 100 гривень) купюри; 1 вересня 1997 — нові Б. вартістю 1, 2, 5, 10 і 20 гривень. За дизайном і кольор. гамою вони відрізняються від рівноцін. купюр поперед. серії, краще захищені від підроблення. Проте раніше випущені Б. залишаються в обігу на рівних правах із новими. Вилучення старих гривень відбувається поступово, в міру зносу.

Рекомендована література

  1. Гнатишак М. Державні гроші України 1917–1920 років. Клівленд; Огайо, 1973;
  2. Проблеми впровадження національної валюти в країнах Центральної та Східної Європи — практичні аспекти. К., 1992;
  3. Гальчинський А. Теорія грошей. К., 2001;
  4. Костіна Н. І. Гроші та грошова політика. К., 2001.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2003
Том ЕСУ:
2
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
40284
Вплив статті на популяризацію знань:
390
Бібліографічний опис:

Банкнота / М. Е. Сорокін // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-40284.

Banknota / M. E. Sorokin // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2003. – Available at: https://esu.com.ua/article-40284.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору