ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Комуна імені Ф. Дзержинського

КОМУ́НА І́МЕНІ Ф. ДЗЕРЖИ́НСЬКОГО  — виховний і навчально-виробничий заклад. Засн. 1927 у с-щі Новий Харків побл. Харкова, первісно утримувалася на добровіл. відрахування із зарплати чекістів УСРР. У комуні проживали, навч. і працювали як неповнолітні правопорушники і без­­притульні (див. Безпритульність), так і діти із повних родин. Основу колективу склали колишні вихованці Колонії імені Максима Горького та пед. колектив на чолі з А. Макаренком. У вихов. процесі поєднано навч. і вироб. працю — щодня комунари по 4 год. навчалися і працювали. Завдяки цьому, а також продуманим традиціям і ритуалам ви­­роблялися навички колектив. господарювання (різновікові за­­гони, ради командирів), реалізовувалась нова система екон. відносин (госпрозрахунок), розви­­валися принципи труд. моралі. Від часу створення у комуні діяла неповна середня школа, від 1930 — робітн. факультет Харків. маш.-буд. заводу, від 1934 — повна середня школа та підготовчі курси для вступу на робітн. ф-т. 1932 напівкустарні майстерні перетворено у завод електроінструмен­­тів, який виготовляв перші у СРСР електродрелі «ФД-1», згодом від­крито завод плівкових фотоапаратів (перша серія фотоапаратів «ФЭД» випущена 1933). Працю­­вали різноманітні гуртки, клуби, театр, кінотеатр, б-ка, у період літніх канікул організовували ту­­рист. походи, проводили вистав­­ки. Створенню і діяльності комуни присвяч. книги А. Макарен­­ка «Марш 30 года» (1930) та «Флаги на башнях» (1938), у яких, як і в «Педагогической поэме» (1934), автор узагальнив реалізов. на практиці досвід масового перевиховання неповноліт. пра­­вопорушників і описав створену ним ефективну систему соц.-пед. роботи з безпритульними. У 2-й пол. 1930-х рр. комуну пе­­редано у структуру дит. ви­­прав­­но-труд. закладів НКВС.

Рекомендована література

  1. Тер-Гевондян А. Г. Детский про­­изводительный труд в коммуне им. Ф. Э. Дзержинского. Москва, 1952;
  2. Гриценко Л. И. А. С. Макаренко: педагогика трудного детства. Волгоград, 2003;
  3. Воспитание гражданина в педагогике А. С. Макаренко. Ч. 1–2. Москва, 2006.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
14
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
4414
Вплив статті на популяризацію знань:
86
Бібліографічний опис:

Комуна імені Ф. Дзержинського / Р. В. Пилипчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-4414.

Komuna imeni F. Dzerzhynskoho / R. V. Pylypchuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-4414.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору