ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Легенда

ЛЕГЕ́НДА (від лат. legenda — те, що потрібно читати) — усний прозовий народнопоетичний твір про давноминулі події міфологічного та релігійного змісту, розповідь у якому ведеться від третьої особи. Термін «Л.» виник у середньовіччі і спочатку стосувався лише опису життя святих (читали у церкві в день відповід. святого). Поступово жанр Л. перейшов на реліг.-дидакт. та фантаст. оповідання, притчі про тварин і рослин. Нар. традиція значно розширила сюжетно-темат. діапазон творів. За міжнар. класифікацією, укр. матеріал Л. умовно можна звести до декількох рубрик: етіол. й есхатол. (про причини виникнення явищ природи, істот, людей та їхній кінець); біблійно-героїчні та агіогр. (про святих); про міфічні істоти, предмети, сили. При цьому незвичайні події подають як реальні, а фантастика не є ознакою розмежування Л. і переказу. Згідно з темат. принципом, значну кількість становлять етіол. Л. — про походження Все­світу, землі, зірок, людини, рослин, тварин («Створення землі», «З чого вийшли гори, болота, долини», «Звідки взявся лелека» та ін.). Спостерігається змішування давньої міфології з біблій. й апокриф. космологією. Біблійно-героїчні, агіогр. Л. розповідають про мандрівки по землі Бога (Христа) з апостолами і святими; деякі Л. — про соц.-куль­турні явища, зокрема походження народів, сусп. прошарків, предметів побуту та ін. («Першопредки», «Вік людини», «Про панів», «Звідки пішов віз», «Як виникло ковальство»). Демонол. Л. описують образи слов’ян. демонології — польовиків, лісовиків, водяних, госп.-домових духів, вони пов’язані з первіс. віруваннями й уявленнями про духів. До Л. про міфічні істоти, предмети, сили належать поширені сюжети про велетнів, міфіч. риб, однорога, персоніфік. смерть. Значно менше у фольклорі есхатол. Л. — про кінець світу та мандрівки душі в потойбіч. світі. Осн. сенс цих творів полягає у дотриманні високих морал.-етич. принципів суспільства.

Рекомендована література

  1. Галицько-руські народні легенди // Етногр. зб. Т. 12, 13. Л., 1902;
  2. Легенди та перекази. К., 1985;
  3. Давидюк В. Українська міфологічна легенда. Л., 1992;
  4. Сокіл В. Народні легенди та перекази українців Карпат. К., 1995;
  5. Як виник світ: легенди, колядки, балади. Л., 2001.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2016
Том ЕСУ:
17
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Мова і література
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
54021
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
1 500
цьогоріч:
255
Бібліографічний опис:

Легенда / В. В. Сокіл // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-54021.

Lehenda / V. V. Sokil // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2016. – Available at: https://esu.com.ua/article-54021.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору