Генетичний код
ГЕНЕТИ́ЧНИЙ КОД — система запису генетичної інформації в нуклеїнових кислотах у вигляді послідовності нуклеотидів. Нуклеїнові кислоти (ДНК і РНК) є лінійними полімерами, великі молекули яких утворені ланцюжками нуклеотидів, кожен з яких складається з 3-х компонентів: азотистої основи, залишків цукру та фосфорної кислоти. «Літерами» генетичної абетки в ДНК є 4 азотисті основи:
- аденін (А) та гуанін (Г) — пурини,
- тимін (Т) і цитозин (Ц) — піримідини.
Англійський вчений Ф. Крік та амеранські вчені М. Ніренберґ, С. Очоа, Г. Корана встановили склад триплетів і послідовність нуклеотидів у них для всіх амінокислот. Реалізація Г. к. відбувається в клітині шляхом транскрипції (переписування інформації з ДНК на інформаційну РНК — іРНК) і трансляції (перенесення інформації з 4-літерної абетки нуклеїнових кислот на 20-літерну абетку білків).
Основні властивості генетичного коду:
- триплетність (кожна амінокислота кодується трьома нуклеотидами);
- виродженість (та сама амінокислота може кодуватися не одним, а кількома триплетами);
- код не перекривається (азотисті основи кодону для однієї амінокислоти не входять до складу кодонів для сусідніх амінокислот);
- однозначність (кожен окремий кодон кодує лише одну амінокислоту);
- послідовність нуклеотидів «зчитується» з певної точки (кодона-ініціатора) без пунктуації в одному напрямку в межах одного гена (від 5’-кінця до 3’-кінця іРНК);
- універсальність (для будь-якого виду організмів кожна з амінокислот кодується одним і тим самим (або тими самими) кодоном (кодонами).
Рекомендована література
- Тоцький В. М. Генетика. О., 2002;
- Ситник К. М. Довідник з біології. К., 2003;
- Мельничук М. Д., Новак Т. В., Кунах В. А. Біотехнологія рослин. К., 2003;
- Жимулев И. Ф. Общая и молекулярная генетика. Новосибирск, 2003.