Будинок письменників
БУДИ́НОК ПИСЬМЕ́ННИКІВ — культурно-освітня установа, один із осередків духовного життя. Заснований у Києві в кінці березня 1927, коли в готелі «Континенталь» (вул. К. Маркса, № 2, нині В. Городецького, будинок не зберігся) розмістилися й почали діяти письменницький місцевком, редакції «Літературної газети» та журналу «Життя і революція», філії літературних угруповань «Ланка», «Молодняк» та ін. Із переїздом Спілки письменників України з Харкова до Києва Будинок літераторів у 30-і та повоєнні роки розташовувався на вул. К. Ворошилова, № 3 (нині Ярославів Вал) і функціонував при СПУ.
Від 1953 — Будинок літераторів Українського відділення Літературного фонду СРСР, від 1993 — Будинок письменників України. Розташований у приміщенні Національної спілки письменників України на вул. Банкова, № 2. Цю будівлю 1898 придбав купець С. Ліберман і перебудував на двоповерхову за проєктом арх. В. Ніколаєва. Від 2010 як Особняк Лібермана є пам’яткою архітектури місцевого значення.
У різний час у будинку бували й працювали П. Тичина, М. Рильський, М. Бажан, Ю. Яновський, Остап Вишня, В. Сосюра, А. Малишко, Г. Тютюнник, М. Стельмах, О. Гончар, Є. Гуцало та ін. У Б. п. виступали О. Гончар, І. Світличний, Є. Сверстюк, В. Яворівський, І. Драч, Д. Павличко, П. Загребельний, М. Жулинський, А. Погрібний, П. Осадчук, Л. Танюк, Ю. Мушкетик, В. Забаштанський. Тут функціонували осередки Товариства української мови ім. Т. Шевченка, товариства «Меморіал», українських політичних партій, Руху. На поч. 90-х років Б. п. став інтелектуальним штабом національного відродження. У ньому майже щодня почали проводити різноманітні культурні заходи й імпрези — творчі вечори, дискусії, конференції, круглі столи, присвячені письменникам, діячам мистецтва і культури, науки, актуальним проблемам суспільно-політичного життя в державі, а також виставки творів літераторів і майстрів мистецтв, перегляди кінофільмів, лекції тощо. При Б. п. діють творчі комісії НСПУ та її Київської організації, працює бібліотека. Б. п. у різні часи очолювали: В. Кочевський, О. Орач, Л. Горлач, В. Довжик, А. Таран, Л. Кореневич, В. Фольварочний.
1 січня 2025 року Б. п. зазнав значних пошкоджень унаслідок російської атаки по Києву.