ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Голокост

ГОЛОКО́СТ (англ. holocaust — винищення, всеспалення) — термін, яким в історіографії називають геноцид євреїв, здійснюваний нацистами (див. Нацизм) напередодні та під час 2-ї світової війни. Є результатом проведення нацистської політики А. Гітлера, який, розвиваючи попередні расистські теорії та ідеї політичного, економічного і побутового антисемітизму, вже на поч. 20-х рр. виступив із партійною програмою, у якій відповідальність за поразку Німеччини у 1-й світовій війні поклав на євреїв, звинувативши їх також у післявоєнному політичному і економічному розладі Німеччини. Антисемітизм А. Гітлера та його соратників поєднувався зі страхом перед більшовизмом, появу якого вони також приписували підривній ролі єврейства.

Прийшовши до влади, нацисти зробили антисемітизм офіційною політикою: євреїв звільняли з державних посад, армії, судів і закладів вищої освіти. 15 вересня 1935 на щорічному зібранні нацистів у м. Нюрнберґ ухвалені антиєврейські закони «Про громадян райху» і «Про захист німецької крові та честі», згідно з якими лише арійці могли користуватися політичними і громадянськими правами. Євреї підпадали під цілу низку образливих обмежень, що мало на меті примусити їх емігрувати, залишивши майно. Протягом 1933–38 Райх покинуло 30 % євреїв (бл. 150 тис. осіб). У ніч з 9 на 10 листопада 1938 по всій Німеччині прокотилися єврейські погроми, названі «Кришталевою ніччю», під час яких було спалено або зруйновано 1400 синагог, розграбовано єврейські будинки та магазини, вбито 300 євреїв, а бл. 30 тис. — відправлено у концтабори. Події «Кришталевої ночі» прискорили еміграцію євреїв. Загалом напередодні 2-ї світової війни Німеччину покинуло 300 тис. євреїв. Ті ж, хто залишився (бл. 150 тис.), невдовзі розділили трагедію мільйонів євреїв з європейських країн, окупованих нацистами.

Брутальне поводження з євреями у Німеччині не знайшло належного осуду урядів великих держав Заходу, які не робили жодних рішучих кроків, щоб спинити розгул нацизму. Після загарбання Польщі в окупації опинилося 2 млн євреїв. Хоча під час ведення воєнних дій тисячі їх були вбиті, а частина зігнана до концтаборів, однак гітлерівці тоді ще не наважувалися розпочати остаточне знищення євреїв, тому переміщували їх у ґетто, де вкрай важкі умови проживання (хвороби, епідемії, примусові роботи, репресії з боку німецької влади) призводили до численних смертей. Саме у ґетто нацисти планували вивезти євреїв з Німеччини та окупованих країн, хоча після поразки Франції виник інший план — депортувати всіх європейських євреїв на острів Мадаґаскар (невдовзі був відхилений). Однак депортації у ґетто нацисти розглядали лише як проміжну стадію у реалізації плану «остаточного розв’язання єврейського питання». Після вторгнення 22 червня 1941 на територію СРСР німецькі війська за короткий час захопили значну частину країни, де мешкало бл. 3 млн євреїв. Внаслідок раптовості нападу, а також через відсутність інформації про те, як нацисти «розв’язують» єврейське питання, більшість євреїв не евакуювалася на Схід. Ще 1938 у структурі фашистської служби безпеки були організовані особливі оперативні формування, які йшли відразу за військовими частинами і винищували єврейське населення на окупованих землях. Часто місцями розправи ставали яри побл. міст. Найвідоміші серед них — Бабин Яр у Києві та Дробицький Яр у Харкові. Знищення євреїв на окупованих територіях СРСР продовжувалось до повного відступу німців у 1944. Подіям Г. в Україні присвячено, зокрема, д/ф «Назви своє ім’я» (2006, реж. С. Буковський).

Не менш трагічно склалася доля євреїв, які залишилися в окупованих німцями країнах Західної і Центральної Європи, де нацисти готувались діяти за дещо іншою схемою. 20 січня 1942 у передмісті Берліна Ванзеє відбулась конференціях вищих чинів СС, ґестапо та керівників окупованих країн, на якій вирішено 11 млн євреїв з 33-х країн (у це число ввійшли також євреї країн, які нацисти планували завоювати, і тих, що були в союзі з Німеччиною) депортувати у заздалегідь підготовлені табори смерті, розміщені переважно на території окупованої Польщі — Аушвіц, Майданек, Треблінка та ін. Були продумані й найбільш ефективні методи вбивства — газові камери, ще у вересні 1941 випробувані на радянських військовополонених. Крім стаціонарних, широко використовувались і пересувні газові камери — великі фургони, закамуфльовані під машини швидкої допомоги. Загалом у цих таборах, куди депортовано і частину євреїв з окупованих територій СРСР, було вбито бл. 3,5 млн євреїв, а всього в період геноциду євреїв нацисти знищили 6 млн євреїв, що на той час становило 60 % всього єврейського населення Європи.

27 січня у світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Див. також Єврейський антифашистський комітет, Єврейські антифашистські організаційні допомоги СРСР 1941–45.

Рекомендована література

  1. R. Hilbert. The Destruction of the European Jews. Chicago, 1961;
  2. Ukraine during World War II: History and its Aftermath. Edmonton, 1968;
  3. M. Broszat. The Concentration Camps. 1933–45 // Anatomy of SS State. New York, 1968;
  4. E. Jackel. Hitlers Weltanschauung. Stuttgart, 1981;
  5. Арад Н. Холокауст: Катастрофа европейского еврейства (1933–1945): Сб. статей. Иерусалим, 1990;
  6. Шульмейстер Ю. Гитлеризм в истории евреев. К., 1990;
  7. Гунчак Т. Україна: перша половина ХХ століття. Нариси політичної історії. К., 1993;
  8. Еврейский геноцид на Украине у период окупации в немецкой документалистике. 1941–1944. Х.; Иерусалим, 1995.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Том ЕСУ:
6
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
26525
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
1 348
цьогоріч:
515
Бібліографічний опис:

Голокост / П. В. Голобуцький // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-26525.

Holokost / P. V. Holobutskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at: https://esu.com.ua/article-26525.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору